Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Összefoglalás

A jelentésbeli hasonlóságok, a közös jelentéselemek megléte sohasem elégséges ok arra, hogy hordozóikat a grammatikaíró önálló kategóriaként különítse el—ellenkező esetben önálló kategóriát képviselhetne a nyelvi egységek bármely csoportja, ha a jelentésükben közös elemet vélünk felfedezni. Így például bármely nyelvben külön nyelvtani kategóriát alkothatnánk akár a gyümölcsök, akár a ragadozó állatok neveiből vagy éppen a méretnövekedéssel járó folyamatokat jelölő igékből (nő, hízik, dagad, puffad, nyúlik, vastagodik stb). Vegyük észre: ez ugyanaz a klasszikus hiba, mint a szófajoknak a lehetséges jelöltek tulajdonságaira hivatkozó meghatározása. Ha a grammatikaírók valaha is komolyan tartották volna magukat a szemantikus definíciókhoz, akkor pl. a játék, verseny, roham, háború stb. szavakat (mint eseményt, akciót jelölőket) egyértelműen igéknek tekintették volna.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave