Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A szét igekötő kapcsolódási mintái második jelentésében

Ebben a jelentésében (’részekre [választva/válva]’) a szét igekötő a dolgoknak kisebb részekre vagy egységekre történő szétválasztását vagy szétválását jelöli. Állapotváltozást (vagy állapotváltozás okozását) jelölő alapigék jelentésével összefüggésben a szét igekötő nemcsak a cselekvés vagy folyamat által érintett dolog részekre vagy egységekre választását/válását, hanem másodlagosan a dolog károsítását/károsodását is jelölheti, mivel a dolognak a cselekvés/folyamat következtében létrejövő részei nem feltétlenül szabályos részek vagy alkotóelemek, ill. a részekre választás/válás a dolgokat a maguk eredeti mivoltában megszüntetheti, más minőséggé alakíthatja át őket. (Tipikusan ilyen állapotváltozást jelölő igék a ’részekre válva tönkremegy’ jelentésmozzanatot tartalmazó szétmegy ige szinonimakörébe tartozó igék, ill. a nekik megfelelő ’okozza, hogy szétmenjen’ jelentésmozzanatot tartalmazó igék.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave