Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Az -ék mint inflexiós affixum

A fentiekben a főnévi szerkezetek számjelölésének két esetével találkoztunk: az egyszerű főnévi szerkezetekben a Num-fejet kitöltő {pl} morféma alá a -k toldalékalakot illesztjük, míg a birtokos szerkezetben ugyanezen morféma megvalósulása az -i alak. Létezik azonban egy harmadik módja a többesség jelölésének, mely sok tekintetben eltér az előző kettőtől: a familiáris többesjel -ék. E toldalék besorolása hosszú ideje vitatott kérdés. Hagyományosan képzőnek tekintették, nem utolsósorban a korlátozott használhatósága okán, mivel csak személyt jelölő főnevekhez, ill. főnévi szerkezetekhez járulhat. Ugyanakkor azonban számos tekintetben az inflexiós toldalékokkal mutat hasonló viselkedést. Például köznévi típusú N kategóriájú elemekhez (még ha személyt jelölnek is) nem toldalékolhatjuk új szó létrehozásához—márpedig ez lenne képző voltának egyértelmű bizonyítéka:

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave