Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Az egyeztetést vezérlő tárgy megkeresése

Az előző pontból leszűrhető az is, hogy míg az accusativusi eset felvétele magának a tárgyi szerepű frázisnak az érdeke (hiszen különben az Esetszűrőn fennakadva agrammatikusságot okoznának), addig az egyezési viszony létrejötte az igéé. Maga a tárgy erre nyilvánvalóan érzéketlen, hiszen máskülönben a (168a, b)-beli tárgyi DP-k e tekintetben hiányosak lennének, azaz a szerkezeteknek rosszulformáltaknak kellene lenniük. Úgy tűnik tehát, hogy az időjeles tárgyas igék kényszere, hogy (akárcsak az alanyi egyeztetés tekintetében), a tárgyi egyeztetés terén is teljesen specifikáltak, kitöltöttek legyenek. Eszerint viszont az alanyi ragozású igealakokra is úgy kell tekintenünk, mint [V+ … +AgrO+AgrS] morfématömbökre, vagyis ezekben is szerepel tárgyi egyeztetőmorféma, csak az ő esetükben ennek hangalaki jelölője zéró.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave