Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A termékeny terminális toldalékok

A ragokat és jeleket összefoglaló néven inflexiós toldalékoknak szokás mondani (Kiefer 1998). A mi osztályozásunkban az inflexiós toldalékok két lényeges osztályra esnek szét: a terminálisakra és a nemterminálisakra. Terminális toldaléknak tekintjük például az esetragokat, de néhány olyan elemet is idesorolunk, amelyen hagyományosan vitatkozni szokás, hogy képző-e vagy rag. A vita legkritikusabb pontján akár még azt is meg lehetne kérdőjelezni, hogy például az esetrag valóban rag-e? A megdöbbentő kérdést egy a magyar nyelvészeti hagyományokat nem ismerő személy úgy is megválaszolhatná, hogy például a -ban/-ben toldalék főnévből határozószót állít elő, s mint ilyen, a képzőkhöz volna sorolandó. Természetesen mi a -ban/-ben toldalékot nem fogjuk átsorolni, ám megjegyezzük, hogy a számítógépes leírás számára a nyelvi elemeknek nem az absztrakt besorolása, hanem konkrét viselkedése a meghatározó, így az alábbiakban kizárólag erre próbálunk szorítkozni. Amennyiben a toldalékot—legyen az egyetlen elemből álló, vagy etimológiailag több részre bontható, de a mai szintaxis számára megbonthatatlan tömb—nem követheti más toldalék, terminálisnak tekintjük. Hagyományosan toldaléktömbként szokás egyébként kezelni a szám és a személy együttesét az általános tárgyú (hagyományosan: alanyi) igeragozásban, mert már a határozott tárgyú (hagyományosan: tárgyas) igeragok esetében nem olyan átlátszó a szerkezetük. Például a lát+un+k, azaz a tő+1. személy+többes szám tömböt alkot, ami a határozott tárgyú *lát+ju+k esetében nem igazán világos felbontás, de tömb a -ható/-hető vagy a -hatatlan/-hetetlen deverbális melléknévképző is.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave