Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


-itás

Idegen eredetű melléknevekből főnevet a szintén idegen eredetű -itás képzővel lehet létrehozni: mobil+itás, modern+itás, dekoratív+itás, kommunikatív+itás (az utóbbi két esetben a képző előtti hosszú magánhangzó megrövidül). Az -is végű melléknevek a képzőt az -is végződés nélküli, megrövidült magánhangzójú tövük után veszik fel: labil#islabil+itás, virtuál#isvirtual+itás, digitál#isdigital+itás. (A „#” jel itt a szótőhatár jele.) A képzés alól kivételt jelentenek az -(iszt)ikus, -mán, -mer, -ózus végű idegen szavak, amelyekből a magyar -sÁg képzővel képzünk főnevet, pl. utópisztikus+ság, specifikus+ság, statikus+ság, frankomán+ság, polimer+ség, rigorózus+ság, morózus+ság. Ez a -sÁg képzőnek nagyobb fokú produktivitására mutat, mivel a szókincsnek mind a két rétegén képes működni.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave