Hamza Gábor (szerk.)

Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól III.


Vlagyimir Nyikolajevics Kudrjavcev (1923-2007)

Vlagyimir Nyikolajevics Kudrjavcev jogász, a büntető jogtudomány, a kriminológia és a szociológia oroszországi művelője, egyetemi tanár, a Szovjetunió Tudományos Akadémiájának társadalomtudományi alelnöke, majd az Akadémia Állam- és Jogi Intézetének igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja Moszkvában született 1923. április 10-én, tanító szülők gyermekeként. Édesapját, Nikolai Georgievich Kudrjavcevet már fiatal korában elveszítette, majd középiskolai tanulmányai befejeztével édesanyjával, Maria Alekseevna Kudrjavcevvel az üzbegisztáni Taskentbe költöztek, ahol 1941-ben kezdte meg felsőfokú tanulmányait a Taskenti Állami Műszaki Egyetem energetikai tanszékén. Még ugyanezen év decemberében besorozták a hadseregbe, majd a taskenti katonai gyalogsági iskolába küldték. Hadászati tanulmányainak befejezése után 1942-ben hadnagyként csatlakozott az Iránban állomásozó szovjet 182. számú hegyi lövészezredhez. Sokoldalú tehetsége már az ezredben eltöltött szolgálati évek alatt megmutatkozott, hiszen kezdetben géppuskás szakaszparancsnoki, ezredparancsnoki, vezérkari asszisztensi, aknavető századparancsnoki, majd megfelelő állomány hiányában katonai kihallgatói, nyomozói feladatokat is ellátott. Utóbbi feladatkör indíthatta el Kudrjavcevet a jogi tanulmányok felé. Katonai ügyészségi ajánlást követően 1944-ben felvételt nyert hallgatóként a Vörös Hadsereg Katonai Jogi Akadémiára. Tanulmányait az akadémián 1949-ben, aranyérmmel fejezte be, amelyre tekintettel az akadémia büntetőjogi tanszékén marasztalták, ezzel párhuzamosan a posztgraduális képzést is elkezdte.

Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 067 5

E hiánypótló és a Magyar Tudományos Akadémia falain kívül is joggal nagy érdeklődésre számot tartó mű, a 2021. évben indult és kedvező fogadtatásra talált sorozat folytatása.

A kötetben többségükben hazai (magyarországi), a jogtudomány, s ezen belül a római jog, a kánonjog, a jogtörténet, a magánjog, a nemzetközi köz- és magánjog, a jogbölcselet (jogfilozófia), a közjog (korabeli kifejezéssel élve államtudomány), illetve alkotmányjog, a közigazgatási jog, a büntetőjog, az eljárásjogok, továbbá a közgazdaságtudomány, a statisztika és a szociológia területén maradandó életművet hátrahagyó, kimagasló jelentőségű művelőinek életrajza és sok esetben nemzetközileg is ismert és nagyra értékelt munkásságának átfogó, értékelő jellegű elemzése kapott helyet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hamza-portrek-a-magyar-tudomanyos-akademia-tagjairol-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave