Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Elhatárolásuk általában a többi igétől

Annak összefoglalásaként, amit a „mediális pár” elnevezés alatt egymáshoz társított igékről eddig kiderítettünk, a következőket mondhatjuk el. [1] E párok egy tárgyas és egy tárgyatlan igét tartalmaznak, amelyek alakilag ugyanarra a tőre épülnek. [2] Formai tekintetben vagy a tárgyatlan alak épül a tárgyasra, vagy mindketten közvetlenül a közös tőre épülnek kétirányú képzéssel. [3] Jelentés tekintetében a tárgyatlan tag tekintendő levezetettnek: jelentését a tárgyas igééből kapjuk úgy, hogy annak thematikus szerep tekintetében legmagasabb rangú argumentumát (logikai alanyát, l. alább, a (79) kapcsán) egzisztenciálisan lekötöttként értelmezzük. [4] Okkal feltételezzük, hogy a pár tárgyas tagját önálló, az ágenses értelmezés alapjában állótól különböző tétellel kell megjelenítenünk a szótárban, mivel mediális párjának az értelmezése soha nem ad módot ágensi argumentum feltételezésére.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave