Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A tővégi magánhangzók fonotaktikája

Az 13.5. részben említettük, hogy a szóvégi magánhangzók hosszúsága a magánhangzó minőségéből megjósolható. Pontosabban a hosszúság függ a tő szótagszámától (egytagú vagy többtagú). Ugyanez áll a toldalékolt alakokban levő tővégekre is. Az alábbi (190) táblázatban ezt a megfigyelést foglaljuk össze (példának csak nem v-töveket és nem funkciószavakat adtunk meg, és kihagytuk a betűk és a zenei hangok neveit). Ugyancsak nem soroltuk fel azokat a töveket, melyek magánhangzóra végződnek, de magánhangzó előtt h-val bővülnek (oláh, cseh, éh, céh, pléh, méh, juh, düh). A táblázatban igei (nem abszolút) tövek is szerepelnek, azonban ezek lehetséges tővégi magánhangzóját behatárolja a magánhangzóra végződő igei toldalékok kis száma (gyakorlatilag csak a -(j)a, -i, -ná, -na tartozik ide, ezek közül viszont csak az utóbbi után állhat I. típusú toldalék).

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave