Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


Telekalakítási engedély

A beépítésre szánt területen épület csak építési telken helyezhető el. Az ingatlan tulajdonosának nincs a tulajdonjogából fakadó alanyi joga arra, hogy földjéből építési telket alakítson; valamely földterület építési telekké nyilvánítása a telekalakítási eljárásban a hatóság kizárólagos joga, melyet telekalakítási eljárás keretében jogosult megtenni. A telekalakítás a terület rendeltetésének megfelelő használatra alkalmas, a jogszabályoknak és szabályozási tervnek megfelelő építési telkek kialakulását hivatott biztosítani. Ennek érdekében a telekalakítás általános szabálya szerint új építési telkeket kialakítani, építési telek méretét, alakját megváltoztatni, telkeket megosztani, illetőleg egyesíteni csak hatósági engedéllyel szabad. A telekalakítás anyagi jogi szabályait az Étv. és a telekalakításról szóló 85/2000. (XI. 8.) FVM rendelet, az engedélyezési eljárás szabályait – mivel a telekalakítási engedélyezési eljárásban építési hatóságként a járási földhivatal jár el – a földhivatalokról, a Földmérési és Távérzékelési Intézetről, a Földrajzinév Bizottságról és az ingatlan-nyilvántartási eljárás részletes szabályairól szóló 338/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet állapítja meg.

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave