Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


A közbeszerzési törvény megalkotásának célja és alapelvei

Mint általában minden nagyobb törvénynek, így a közbeszerzési törvénynek is van preambuluma, amely a törvény megalkotásának célját tartalmazza, és ugyancsak a törvény legelején találhatók azok az alapvető rendelkezések, alapelvek, amelyek végigvonulnak az egész törvényen, úgymond „áthatják”, és annak alkalmazásához nyújtanak igen jelentős támpontot. A célkitűzések és az alapelvek között a lényegi különbség az, hogy amíg a célkitűzés egy törvényalkotói szándékot takar, és önmagában nem képezheti konkrét döntés alapját, nem lehet egyedi ügyben a döntést célkitűzésre alapozni, legfeljebb a döntés indokolásában lehet rá hivatkozni a meggyőzőerő érdekében, addig az alapelveknek normaértékük van, hiszen nem csak a törvény szövegben jelennek meg, hanem egyes konkrét döntéseknél hivatkozási alapul is szolgálhatnak. Az alapelvek általában a törvények legelején helyezkednek el, de az a specialitásuk megvan, hogy ún. részletszabályokban később ismét lehet találkozni velük gyakorlatiasabb, kibontottabb formában. A közbeszerzési törvény célkitűzése a preambulum szerint a közpénzek ésszerű, hatékony felhasználásának, nyilvános ellenőrizhetőségének megteremtése, a verseny tisztaságának biztosítása, a mikro-, kis- és középvállalkozások közbeszerzési eljárásban való részvételének támogatása, a fenntartható fejlődés, az állam szociális célkitűzései és a jogszerű foglalkoztatás elősegítése.

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave