Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


Állami versenyjog

Az állami versenyjogi rendelkezések egyfelől az EUMSz vállalati versenyszabályainak hatékony tagállami érvényesülésének kötelezettségére vezethetők vissza. Ennélfogva az EU Bizottság az EU Bíróság előtt léphet fel az EUMSz versenyszabályainak hatékony érvényesülését korlátozó tagállami intézkedésekkel szemben az EUMSz 3. cikk (3) bekezdése, 4. cikk (3) bekezdése és 27. jegyzőkönyve együttes olvasata alapján (effet utile elv). Az Európai Bíróság a Van-Eycke ügyben49 rögzítette azokat az eseteket, amikor egy állami intézkedés az EUMSz versenyszabályait a hatásosságuktól megfosztja: tagállam megköveteli, elősegíti, megerősíti a 101–102. cikkébe ütköző magatartást, vagy jogalkotói hatalmáról lemondva a gazdasági élet szereplőire delegál.50 Az EU Bizottság a 106. cikk (3) bekezdése alapján közvetlenül fel tud lépni ezen esetekben a tagállammal szemben, ha a kifogásolt intézkedéseknek állami tulajdonú vagy különleges/kizárólagos jogú vállalatok a címzettjei. Szintén az állami versenyjogi előírások közé tartozik az EUMSz 37. cikk (1) bekezdése, melynek értelmében a tagállamok minden kereskedelmi jellegű állami monopóliumot kiigazítanak oly módon, hogy az áruk beszerzési és értékesítési feltételeire vonatkozóan a tagállamok állampolgárai között ne álljon fenn megkülönböztetés. Végül az EU-s állami versenyjog egy markáns részét képezik az állami támogatásokra vonatkozó tilalmi szabályok az EUMSz 107–109. cikkei alapján.

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave