Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


Infrastrukturális feladatok a közúti közlekedés területén

A közúti közlekedés hatékonyságának egyik alappillére a megfelelő úthálózat kialakítása, amely egyrészt megfelelő minőségű, másrészt megfelelő számú közút létrehozásában, valamint azok fenntartásában nyilvánul meg. Jogi értelemben út a járművek és/vagy a gyalogosok közlekedésére szolgáló földterület. Ennek megfelelően hazánkban az utak két típusát különböztetjük meg, egyrészt az út céljára létesített vagy kijelölt közterületet, mint közutat, vagy a magánterületen út céljára szolgáló területet, mint magánutat. A közutaknak további két csoportját különböztetjük meg attól függően, hogy kinek a tulajdonában állnak, tehát a fenntartói jogokat kik gyakorolják, illetve az azokkal együtt járó kötelezettségek kiket terhelnek. Ebben az értelemben megkülönböztetünk országos közutakat, amelyek az állam tulajdonát képezik, valamint helyi közutakat, amelyek az adott települési önkormányzat tulajdonában vannak. Meg kell azonban jegyezni, hogy a tulajdonos személyétől függetlenül egy út csak abban az esetben minősül közútnak, ha a közforgalom elöl nincs elzárva. Ha ugyanis köztulajdonban áll, de a közforgalom elől elzárt, magánútnak minősül. Az állam és az önkormányzatok tulajdonában álló közutak, alkotják az országos közúthálózatot.

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave