Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


A légi közlekedés és a légiközlekedési jog kialakulásának története

A repülés szinte a történelem kezdetétől foglalkoztatta az emberiséget, erről tanúskodik Ikarosz legendája is, azonban tényleges megvalósítása sokáig váratott magára. Ugyan Leonardo da Vinci már a XV. században készített terveket szárnymozgató gépekről, amelyekkel a madarak repülését próbálta modellezni, az első áttörésre mégis a XVIII. századig kellett várni. Ekkor a Montgolfier-testvérek tervei alapján készült hőlégballon végrehajtotta az első sikeres repülést emberekkel a fedélzetén. A hőlégballon mellett a XIX. században megjelentek az első léghajók, amelyeket már a gőzgép segítségével irányítani és kormányozni is lehetett, sőt fejlődésük egészen az I. világháborúig töretlen volt, amikor a német Zeppelineket a harctéren is használták. A modern repülés technikai alapjait a légcsavar feltalálása teremtette meg, amelynek első, kezdetleges formáját a Wright-testvérek használták 1903-ban megalkotott repülőgépükön. Ez a mozzanat tekinthető a modern légi közlekedés kialakulásának, melynek a következő jelentős lökést a II. világháború hadászati célú kutatásai során kifejlesztett sugárhajtású repülőgépek adták.

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave