Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Lucretius 6.1–28

(1) A dicső nevű Athén adta elsőként a gyönge halandóknak egykor a gyümölcshozó termést, ő újította meg életüket, és ő adott nekik törvényt. Athén nyújtott elsőként édes vigaszt életüknek, mikor megszülte azt a férfiút, aki oly kimagaslóan értelmesnek bizonyult, s aki igaz szavával hajdan mindent kijelentett. E férfiú híre egykor halála után is tovaterjedt, mert isteni felfedezéseket tett, és dicsősége ma már egészen az égig emelkedik. (2) Ez a férfiú ugyanis, mikor látta, hogy a halandóknak már úgyszólván mindaz rendelkezésükre áll, amire szükségük van a megélhetéshez, és az életük, amennyire lehet, szilárd alapon nyugszik és biztonságban telik, valamint hogy az emberek bőségben élnek, mert javakat, megbecsülést és dicsőséget szereztek, és még gyermekeik jó híre révén is egyre emelkednek, s amikor látta, hogy mégis, mindennek ellenére, otthon a szívük nem kevésbé szorongással teli, és hogy lelkük – akaratuk ellenére – szünet nélkül gyötrődik életük során, és az ellenséges bajok dühöngeni késztetik őket, akkor megértette, hogy e hibát maga az edény okozza, és hogy az edény hibája teszi tönkre mindazt, ami benne van, pedig kívülről még hasznos dolgok is belekerültek szépen összegyűjtve. (3) Észrevette, hogy ennek oka részint az, hogy az edény lyukas és szivárog, és ezért soha semmilyen módon nem telhet meg egészen, részint pedig az, hogy mindazt, amit belsejébe rejtett, kellemetlen szagával úgyszólván beszennyezi. Így hát igaz szavával megtisztította az emberek szívét, határt szabott a vágynak és a félelemnek, kifejtette, hogy mi a legfőbb jó, amelyre mindannyian törekszünk, és megmutatta az utat, ama szűk ösvényt, melyen egyenesen haladva feléje igyekezhetünk.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave