Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epikurosz, Levél Menoikeuszhoz 123–124423

(1) Először is tartsd az istent romolhatatlan és boldog lénynek, ahogyan az isten közös fogalma belénk van írva,424 és ne tulajdoníts neki semmit, ami akár romolhatatlanságától idegen, akár nem illik boldogságához; viszont gondold róla mindazt, ami képes megőrizni romolhatatlansággal párosult boldogságát. (2) Mert vannak istenek, hiszen rájuk vonatkozó ismeretünk világos. (3) Nem olyanok azonban, amilyennek a sokaság hiszi őket; mert azzal, amilyennek hiszik őket, nem őrzik meg őket.425 Nem az az istentelen, aki eltörli a sokaság isteneit, hanem az, aki a sokaság vélekedéseit az istenekre vonatkoztatja. Mert nem előzetes felfogásunkat, hanem hamis feltételezéseket fogalmaznak meg a sokaság istenekről tett kijelentései. Innen [az istenekről alkotott felfogásból] van, hogy a legnagyobb károk származnak az istenektől a hitványakra, és a legnagyobb jótétemények is. (4) Ugyanis [az emberek] feltétlenül vonzódnak a rájuk jellemző erényekhez,426 s ezért befogadják azokat, akik hozzájuk hasonlók, míg mindent, ami nem ilyesféle, idegennek tartanak.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave