Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Szimplikiosz, Kommentár Arisztotelész Kategóriáihoz 214,24–37 (SVF 2.391, részlet)532

(1) A sztoikusok saját feltevéseik alapján ugyanezt a nehézséget vethetnék fel azon számadással szemben, mely szerint minden minőséggel bíró dolgot egy minőség alapján mondunk ilyennek. (2) Ugyanis ők minden minőséget „jellemzőnek” neveznek, és csak az egyesített dolgok esetében engedik meg a jellemzők létezését. (3) Az érintkezés révén fennálló dolgok esetében, amilyen a hajó, vagy az elkülönülés módján fennálló dolgok vonatkozásában, amilyen a hadsereg, szerintük semmiféle jellemző nincsen, és nem találunk bennük semmi egységes lehelettermészetű elemet vagy egyetlen formáló elvet, aminek alapján egyetlen jelleg533 valósulhatna meg bennük. (4) A minőséget azonban szemlélhetjük azon dolgokban is, melyek érintkező vagy különálló alkotóelemekből állnak. Mert ahogyan egyetlen nyelvtani tudással bíró embert egy bizonyos minőségű tanulás és gyakorlás eredményeként maradandóan valamilyen különbség jellemez, ugyanúgy a kart is maradandóan különbség jellemzi egy bizonyos minőségű gyakorlás eredményeként. Ezért összerendezettségük és egyetlen cél megvalósítása érdekében kifejtett együttműködésük alapján bírnak minőséggel. (5) De ezek olyan minősített dolgok, melyek híján vannak a minőségnek. Ugyanis ezekben nincs semmiféle jelleg, mivel egy minőség vagy jelleg soha nem található meg különálló szubsztanciákban, melyek nem alkotnak természetes egységet egymással.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave