Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Plutarkhosz, A közös elgondolásokról 1077C–E (tartalmazza SVF 2.112-t)538

(1) Hallhatjuk őket [a sztoikusokat], és számos írásukra akadhatunk, melyekben szembeszállnak az akadémikusokkal és ledorongolják őket azzal, hogy minden dolgot összezavarnak a „megkülönböztethetetlenségeik”539 révén, és azon erősködnek, hogy egyetlen minőséggel bíró egyed két szubsztanciában van meg. (2) Holott nem akad olyan ember, aki ne gondolná ezt, és – állításukkal ellenkezőleg – ne éppen azt tartaná meglepőnek és váratlannak, ha nem volna megkülönböztethetetlen mindvégig egyik galamb a másiktól, egyik méh a másiktól, egyik búzaszem a másiktól, vagy – mint a mondás tartja – egyik füge a másiktól. (3) Valóban ellenkezik viszont fogalmainkkal, amit ezek agyaltak ki és hirdetnek, ti. hogy egyetlen szubsztanciába két sajátos minőséggel bíró egyed kerülhet, és hogy ugyanaz a szubsztancia, melyben egy sajátos minőséggel bíró egyed van, mikor egy másik közeledik hozzá, befogadhatja azt és egyformán megtarthatja mindkettőt. Mert ha kettő lehet egyetlen szubsztanciában, akkor lehet benne három, négy vagy öt is, vagy meg sem tudjuk mondani, hogy hány. Nem arra gondolok, hogy különböző részeiben, hanem a meghatározatlanul sok egyed mind egyformán az egész szubsztanciában lesz benne. (4) Legalábbis Khrüszipposz azt mondja, hogy Zeusz és a kozmosz az emberhez hasonlít,540 a gondviselés pedig a lélekhez: amikor tehát a tűzzé válás bekövetkezik, akkor Zeusz, aki az istenek közül egyedül romolhatatlan, a gondviselésbe húzódik vissza, aztán, mikor egyesültek, egyetlen szubsztanciában, az aithérben folytatják életüket.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave