Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, Akadémikus könyvek (magyarul: Lucullus) 2.130 (Caizzi 69A)38

Arisztón, miután Zénón tanítványa volt, a gyakorlatban is következetesen végigvitte azt a gondolatot, amit mestere csak hangoztatott, nevezetesen, hogy nincs más jó, mint az erény, és nincs más rossz, mint az, ami az erénnyel ellentétes. Zénónnal vitatkozva azt állította, hogy a két csoport közé eső dolgok körében egyáltalán nincsenek értékbeli különbségek. Legfőbb jónak azt tekintette, amikor a köztes dolgokat illetően egyik irányban sem indulunk meg, s ezt az állapotot az adiaphoria (közömbösség) névvel illette. Pürrhón szerint pedig a bölcs ezeket a dolgokat még csak észre sem veszi, s erre a szenvtelenség (apatheia) kifejezést használta.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave