Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Előszó a magyar kiadáshoz

A hellenisztikus filozófia a 19. században kialakuló modern filozófiatörténetírásban szerényebb helyet kapott, mint a korai görög filozófia, Platón vagy Arisztotelész. A 19. század második felében és a 20. század első évtizedeiben készültek jelentős szövegkiadások és töredékgyűjtemények, a korszak tárgyalása nem hiányzott az átfogó filozófiatörténetekből, és értékes tanulmányok jelentek meg a hellenisztikus filozófia egyes kérdéseiről, azonban egészében véve a terület specális filológiai stúdiumok tárgyának számított. A hellenisztikus gondolkodás kutatása körülbelül az 1970-es évek elejétől robbanásszerű fejlődésnek indult. További szövegkiadások – köztük papiruszleletek és feliratok kiadásai –, tanulmánygyűjtemények, monográfiák, cikkek hosszú sora tanúskodik a hellenisztikus filozófusok iránt támadt intenzív érdeklődésről. A legfontosabb fejlemény, hogy az értelmezők a hellenisztikus teóriákat filozófiai szempontból kezdték olvasni, és a korábbiaknál sokkal részletesebb és pontosabb fogalom- és problématörténeti elemzéseket, érvrekonstrukciókat dolgoztak ki. A hellenisztikus kori elméletek e munkák nyomán szerves részévé váltak a filozófiai kultúrának.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave