Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Gellius 16.8.12–14 (a D szöveg folytatása)764

(1) Van továbbá egy másik típus is, amelyet a görögök diezeugmenon axiómának, mi pedig választó765 kijelentésnek nevezünk. Formája a következő: „A gyönyör vagy rossz, vagy jó, vagy sem nem jó, sem nem rossz.” (2) A választó kijelentés elemeinek pedig ütközniük kell egymással, s ugyanígy ellentmondó párjaiknak is – amelyeket görögül antikeimenának mondanak – kölcsönösen szembenállóknak kell lenniük. (3) A diszjunkciót alkotó összes elem közül az egyiknek igaznak kell lennie, a többinek hamisnak. (4) Ha viszont közülük egyik sem igaz, vagy ha közülük valamennyi, illetve egynél több igaz, vagy ha a diszjunkció elemei nem ütköznek egymással, végül ha ellentmondó párjaik nem zárják ki egymást kölcsönösen, akkor az mint választó kijelentés hibás, és a neve paradiezeugmenon.766 (5) Erre a következő példát hozhatjuk fel, amelyben a választó kijelentés elemeinek ellentmondó párjai nem zárják ki egymást kölcsönösen: „Vagy futsz, vagy sétálsz, vagy állsz.” Hiszen ezek önmagukban tekintve ugyan kölcsönösen kizárják egymást, de ellentmondó párjaik nem ütköznek. A „nem sétál”, a „nem áll” és a „nem fut” ugyanis nem egymást kölcsönösen kizáró dolgok, hiszen egymást kölcsönösen kizárónak azokat a dolgokat nevezzük, amelyek nem lehetnek egyidejűleg igazak. Márpedig lehetséges egyidejűleg nem sétálni, nem állni és nem futni.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave