Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Hieroklész col. 1.34–39, 51–57, 2.1–91476

(1) Helyesnek látszik, hogy néhány szót szóljunk az érzékelésről. Mert ez hozzájárul annak az ismeretéhez, hogy mi [az élőlény] első sajátja,1477 aminek tárgyalása pedig, mint korábban mondtuk, a legjobb kiindulópont az etika alapelemei számára. (2) Észre kell vennünk, hogy mihelyt egy állat megszületik, észleli1478 önmagát…1479 Az állatok elsőként a tulajdon részeiket észlelik… mind azt, hogy rendelkeznek velük, mind pedig a használatukat, aminek céljából rendelkeznek velük; ahogy mi magunk is észleljük a szemünket, fülünket és a többit. Így hát valahányszor meg kívánunk nézni valamit, a szemünket meresztjük rá, mint olyasmire, ami látható, nem pedig a fülünket hegyezzük felé…1480 Ezért az első bizonyítéka annak, hogy minden állat észleli önmagát, a részeinek és azoknak a feladatoknak a tudata, amelyekre kapta őket.1481 (3) A második bizonyíték az, hogy az állatok tudatában vannak azoknak az önvédelemre szolgáló eszközöknek, amelyekkel el vannak látva. A bikák szarvaikat meresztik előre velük született fegyverzet gyanánt az összecsapásra, amikor egymással, vagy valamely más fajba tartozó állattal küzdelembe bocsátkoznak. Ugyanígy viseltetik az összes többi állat is a maga sajátos, s hogy úgy mondjam, veleszületett fegyverzete iránt.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave