Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Diogenész Laertiosz 7.108–109 (SVF 3.495, 496)1553

(1) A késztetés alapján1554 végzett tevékenységek némelyike hozzánk illő cselekedet, mások ellenkezőek a hozzánk illő cselekvéssel, <megint mások se nem ezek, se nem azok.>1555 (2) Hozzánk illő cselekedet az, aminek megtételét az értelem diktálja, például hogy tiszteljük a szüleinket és testvéreinket, vagy hogy a barátaink körében időzzünk; ellenkezik a hozzánk illő cselekvéssel az, aminek megtételét az értelem nem javasolja: ilyen, ha valaki elhanyagolja a szüleit, nem törődik a testvéreivel, nem kezeli együttérző módon a barátait, nem gondol a hazájával, és hasonlók. Nem hozzánk illő cselekedet, de nem is ezzel ellentétes az a tett, amelyet az értelem nem diktál, de nem is tilt; mint letörni egy kalászt, kezünkbe venni egy íróvesszőt vagy kaparót, és az ehhez hasonlók. (3) Egyes hozzánk illő cselekedetek függetlenek a körülményektől, mások azonban függenek tőlük.1556 A körülményektől független például az egészségünkkel vagy az érzékszerveinkkel való törődés, és a hasonlók. A körülményektől függően hozzánk illő cselekedet lehet például az, hogy megcsonkítsuk magunkat, vagy hogy veszni hagyjuk vagyonunkat. A hozzánk illő cselekvés ellenében végzett cselekedetekre ezzel analóg gondolatmenet vonatkozik. (4) Továbbá némely hozzánk illő cselekedetek mindig helyénvalóak1557, mások nem mindig. Mindig helyénvaló, hogy az erény szerint éljünk; nem mindig helyénvaló azonban kérdezni és válaszolni, sétálni és hasonlók. Ugyanez az elv érvényes a hozzánk illő cselekvéssel ellenkező cselekedetekre is.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave