Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A tudósok ellen 11.22–26 (SVF 3.75, részlet)1599

(1) A sztoikusok az úgynevezett közös elgondolásokra támaszkodva a következőképpen határozzák meg a jót: „A jó jótétemény, vagy nem különböző a jótéteménytől”, ahol „jótéteménynek” az erényt és a kiváló cselekvést mondják, „a jótéteménytől nem különbözőnek” pedig a kiváló embert és barátját.1600 (2) Mert az erény, amely az irányító lélekrész egy bizonyos állapotban,1601 és a kiváló cselekvés, amely az erény szerint való tevékenység, közvetlenül jótétemény. Ám a kiváló embert és barátját, bár ők maguk is a jó dolgok közé tartoznak, sem jótéteménynek, sem a jótéteménytől különbözőnek nem nevezhetjük, mégpedig a következő okból. (3) A részek, mondják a sztoikusok gyermekei,1602 sem nem azonosak az egésszel, sem nem különbözőek attól; például a kéz nem azonos az egész emberrel, hiszen a kéz nem az egész ember, de nem is különböző attól, hiszen az egész embert a kezével együtt gondoljuk el. (4) Mivel tehát az erény része a kiváló embernek és a barátjának, a részek pedig nem is azonosak az egésszel, és nem is különbözőek attól, a jó emberre és barátjára azt mondják, hogy „nem különböző a jótéteménytől”. (5) A meghatározás így felöleli az összes jót, akár jótétemény, akár nem különböző a jótéteménytől.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave