Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Plutarkhosz, A sztoikusok önellentmondásairól 1046E–F (SVF 3.299, 243)1643

(1) Zénón, mint Platón is, elfogadja, hogy több, egymástól különböző erény létezik, úgymint bölcs belátás, bátorság, mértéktartás, igazságosság, mivel szerinte ezek, bár elválaszthatatlanok, különállóak és eltérnek egymástól. (2) Amikor viszont egyenként határozza meg őket, azt mondja, hogy a bátorság: bölcs belátás <azon dolgok vonatkozásában, amelyekben helyt kell állnunk; a mértékletesség: belátás azon dolgok vonatkozásában, amelyek esetében választanunk kell; a szó sajátos értelmében vett bölcs belátás: belátás> a cselekvést kívánó dolgok vonatkozásában, az igazságosság pedig: belátás az elosztást kívánó dolgok vonatkozásában – minthogy szerinte mindez valójában egy és ugyanazon erény, amely azonban a dolgokhoz viszonyított állapotainak megfelelően a cselekvésekben másnak és másnak mutatkozik. (3) E tekintetben pedig nemcsak Zénónról derül ki, hogy ellentmondásba kerül önmagával, hanem Khrüszipposzról is, aki megrója Arisztónt, amiért az azt állította, hogy az egyes erények egyetlen erény állapotai, (4) ugyanakkor támogatja Zénónt, aki az egyes erényeket az említett módon határozza meg. (5) Kleanthész pedig a Fizikai értekezésekben azt mondja, hogy a feszültség1644 a tűz lökése, és amennyiben ez a lélekben elegendő a ránk tartozó dolgok véghezvitelére, erőnek és hatalomnak nevezzük; ehhez szó szerint a következőket fűzi hozzá: „Ez az erő és hatalom, ha olyan dolgokban jelentkezik, amelyekben helyt kell állnunk, állhatatosság; ha olyan dolgokban, amelyek kitartást követelnek, bátorság; ha az érdemek vonatkozásában, igazságosság, és ha választás és viszolygás vonatkozásában, mértéktartás.”

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave