Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, A legfőbb jóról és rosszról 3.60–61 (SVF 3.767)1834

(1) Akinek több része van a természet szerint való dolgokban, ahhoz az illik,1835 hogy életben maradjon; akinek a természettel ellentétes dolgokban van több része, vagy előre látja ezt, ahhoz az illik, hogy távozzon az életből. (2) Kitűnik ebből, hogy a bölcshöz olykor az illik, hogy távozzék az életből, noha boldog, az esztelenhez viszont, hogy életben maradjon, bár boldogtalan. (3) Mert – mint már gyakran mondottam – a valódi jó és rossz később következik.1836 Ama első természet szerinti dolgok pedig – legyenek kedvezők vagy kedvezőtlenek – a bölcs ítélete és választása alá esnek, s mintegy anyagként állnak a bölcsesség rendelkezésére.1837 (4) Tehát annak megokolását, hogy életben maradjunk-e, vagy elköltözzünk az életből, az imént említett körülmények alapján kell mérlegelnünk. Mert maga az erény nem tarthatja meg <a bölcset> az életben, de azoknak sem kell keresniük a halált, akik híján vannak az erénynek. (5) És olykor az illik a bölcshöz, hogy megváljon az élettől, még ha a legboldogabb is, ha a kellő időben képes így cselekedni… (6) Mivel tehát a vétkeknek nincs meg hozzá az erejük, hogy okot adjanak az önkéntes halálra, nyilvánvaló, hogy még az esztelenekhez is, akik pedig boldogtalanok, az illik, hogy életben maradjanak, ha nagyobb részük van azokban a dolgokban, amelyeket természet szerint valóknak nevezünk.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave