Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Lucretius 2.381–407161

(1) Igen könnyű számunkra az értelem okoskodásával magyarázatot találni arra, hogy miért sokkal áthatóbb a villám tüze, mint az a földi tűz, melyet a mi fáklyáink hoztak létre. Azt mondhatod ugyanis, hogy a villám égi tüze finomabb, és apró alakokból áll, és ezért képes olyan nyílásokon áthatolni, amelyeken a mi fából, fáklyákkal létrehozott tüzünk nem. (2) Azonkívül a szaru a fényt átengedi, míg a záporesőt visszataszítja. Miért, ha nem azért, mert a fénynek testjei kisebbek, mint azok, amelyekből a víz tápláló nedve áll? (3) És jóllehet azt látjuk, hogy a bor nyomban átfolyik a szitán, az olívaolaj ezzel szemben lomhán szivárog át rajta. Ez vagy azért van, mert természetszerűleg nagyobb elemekből áll össze, vagy azért, mert az <elemek> horgasabbak és jobban egymásba gabalyodnak, és ezért történik, hogy az egyes elsődleges részecskéket nem lehet oly hirtelen elválasztani egymástól, és nem képesek egyenként bármely dolognak egyes nyílásain áthatolni. (4) Ehhez járul továbbá, hogy a méz és a tej nedve, ha a szájba kerülnek, kellemesek a nyelv érzékelése számára, ezzel szemben az ocsmány üröm és a vad beléndek undok ízétől elfacsarodik a száj. Úgyhogy könnyen felismerheted, hogy azok az ízek, amelyek az érzékeinket képesek kellemesen megérinteni, sima és gömbölyű részecskékből állnak, ezzel szemben mindaz, ami keserűnek és csípősnek tűnik, horgosabb részecskék összekapcsolódásából áll, és ezért szoktak erőszakosan utat törni az érzékeinkhez, és behatolásukkal meggyötörni testünket.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave