Major László (szerk.)

A katasztrófafelszámolás egészségügyi alapjai


3.2.4.2.Biológiai jellegű katasztrófa
Humán járványok esetében az új kórokozók megjelenésén túl (például AIDS, Lyme-kór, új típusú influenza) a migráció növekedése és a közegészségügyi helyzet romlása miatt újra feltűntek a már elfelejtett betegségek, mint például a tbc vagy a gennyes agyhártyagyulladás. Magyarországon a járványok elleni védekezés európai viszonylatban is jól szervezett volt, és a védekezés szempontjából komoly előnyt jelentett az 1989-ig tartó szigorú határellenőrzés. Ez a helyzet az utóbbi években radikálisan, kedvezőtlen irányban megváltozott. Ez a tény ezen a területen kedvezőtlenül befolyásolhatja az ország biztonsági helyzetét. A fertőző betegségek elterjedését és szerepét jelentősen befolyásolja a migráció felgyorsulása, a nyitott határok, a szociális helyzet romlása, a hajléktalanok tömeges megjelenése, az éhínség, és a nyomor stb. Aktualitásként érdemes megemlíteni a madárinfluenza H5-N1 típusa okozta járvány jellegzetességeit. Az 1990-es évek végén bukkant föl a vírus, amelyet főként a vadon élő vízi szárnyasok terjesztenek, és amely két és fél év alatt százmillió baromfit pusztított el Ázsiában.
Magyarországon elkészült az akcióterv adott influenza-pandémia járvány visszaszorítására, amelynek alkalmazására is sor került. A kifejlesztett védőoltással, valamint a védőoltások beadásával kapcsolatos kommunikációs problémák miatt a terv végrehajtásának hatékonysága nem minden esetben érte el a megkívánt szintet.
 

A katasztrófafelszámolás egészségügyi alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Semmelweis Kiadó

Online megjelenés éve: 2026

ISBN: 978 963 331 711 2

A tankönyv és a kapcsolódó tantárgy Magyarországon, illetve Közép-Európában teljesen új, egyedülálló, reményeink szerint egy újszerű katasztrófa-orvostani oktatás első meghatározó lépése. Létjogosultságát és időszerűségét az utóbbi idők katasztrófái is bizonyítják. A tömegeket érintő, különböző okokból létrejövő egészségkárosodás diagnosztikus, terápiás, preventív és szervezési kérdéseit tárgyalja, nagy tapasztalattal és széles látókörrel rendelkező, a hazai egészségügyben ismert és elismert szerzők tollából. Az elmúlt évtizedek katasztrófáinak (nukleáris, vegyi balesetek, „emerging infections”, cunamik stb.) tapasztalatait, elemzéseinek következtetéseit a szerzők gondosan beépítették a klasszikus ismeretek tárházába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/major-a-katasztrofafelszamolas-egeszsegugyi-alapjai-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave