Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A keresztény kultúra átalakulása

A 12. század világa a keresztény kultúra kiterjedt átalakulásához vezetett. Suger apát átépítette Saint-Denis templomát Párizs határában, amihez felhasználta Dionüsziosz Areopagitész értekezéseit. A román templomokhoz képest a korai gótika felszabadította a fény útját a templomokban, amivel látható és világos tereket teremtett. Az első gótikus templomokba behatoló fény az emberi elmét megvilágosító racionális érveléstechnikák megformálódásával egy időben bontakozott ki. Nemcsak a lehetőségeit felismerő értelem kapott szárnyra, hanem az emberi érzelmek is alakulóban-finomodóban voltak, aminek nyomán új vallásos érzékenységek keletkeztek. A 11. századtól a szobrászok és ötvösművészek megalkották a feszületen szenvedő Krisztust. Korábban a kolostorokban kevéssé alkalmazták a keresztény ikonográfiának ezt a típusát, és a feszületet inkább drágakövekkel vagy díszítésekkel rakták ki. Ettől fogva a szenvedő Krisztus alakja az európai művészet egyik alapvető témájává vált. A korabeli képzőművészet a végítélet Krisztusa helyett közel hozta az emberként szenvedő Megváltó alakját.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave