Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


Információkereső nyelvek

A dokumentumok sokasága között szükség van olyan eligazító vagy navigációs információkra, amelyek segítségével megtalálhatjuk azt, amire szükségünk van. A könyvtári világ évezredes módszerei közé tartozik kétféle – formai és tartalmi – szempontból feltárni a dokumentumokat, ezt a gyakorlatot követi a többi memóriaintézmény is (könyvtárak, levéltárak, múzeumok stb.), valamint az indexelő/referáló és teljes szövegű tartalomszolgáltatások is beépítenek hasonló jellegű vezérlőegységeket a keresés folyamatának irányításához. A módszer lényege: formai és tartalmi leíró információkkal ellátni a dokumentumot, illetve magát az elsődleges tartalmat. A cél kettős: egyrészt a dokumentumok jellemzése, másrészt a tartalomhoz való hozzáférés segítése megfelelő metaadatok létrehozásával. A metaadatok – vagy másképp a bibliográfiai adatok –, ezek szerkezete, valamint a keresésnél alkalmazott szintaktika külön nyelvnek tekinthető. Szakadát István a formaitartalmi megkülönböztetést a következőképp magyarázza:

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave