Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


A tudomány és a tudományos kommunikáció

A tudományt felfoghatjuk olyan magas rendű megismerési formának, amely során új felismerésekre vagy eredményekre lehet jutni a világ működéséről. Ennek a megismerési formának egyik állomása a kutatási eredményeket közlő publikációk megjelentetése. A nyomtatott kiadványok (könyvek, folyóiratok) és a ma már egyre nagyobb arányban elérhető digitális közlemények (e-könyvek, e-folyóiratok) a tudományos kommunikáció formalizált megnyilvánulásai. Ezeket a dokumentumokat tevékenységük eredményeként a szakterület művelői hozzák létre. A szerzők számára ez azért fontos, mert a kutatók vagy egyetemi oktatók ennek révén tehetik közzé és bizonyíthatják tudományos munkásságuk eredményeit, illetve biztosíthatják találmányaik vagy más eredményeik elsőbbségét. Publikációs munkásságuk ahhoz is hozzájárul, hogy elismertséget nyerjenek a saját szakmai közösségükben itthon és külföldön; a szerzőket foglalkoztató intézmények számára pedig mindennek azért van jelentősége, mert a publikációkban közölt eredmények az intézmény sikereiről és az intézményben folyó munka színvonaláról is tanúskodnak. Végül – de nem utolsósorban – ezek a dokumentumok képezik a nélkülözhetetlen szakirodalmi forrásokat mások számára is: a publikációk rögzítik, megismerhetővé és széles körben elérhetővé teszik a tudást, hivatkozható alapot teremtenek a további munkához.

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave