Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


11.7. Kérdések, feladatok

  1. Készítsen válogatást a releváns adatbázisokból a saját szakterülete szempontjából!
  2. Válasszon ki egy hazai adatbázist, fogjon hozzá önállóan a közelebbi megismeréséhez, tájékozódjon részletesebben is adattartalmáról. Néhány tesztkeresés után egy aktuális feladat feldolgozásához végezzen bibliográfiai adatgyűjtést, illetve keressen dokumentumokat!
  3. Válasszon ki egy külföldi adatbázist, tájékozódjon részletesebben az adattartalmáról. Néhány tesztkeresés után egy aktuális feladat feldolgozásához végezzen bibliográfiai adatgyűjtést, illetve keressen dokumentumokat!
  4. Egy választott témához gyűjtsön idegen nyelvű kulcsszavakat. Valamelyik előfizetett külföldi adatbázisban keressen ezekkel a kifejezésekkel lektorált, tudományos folyóiratokban közreadott, teljes szöveggel elérhető cikkeket. A kiválasztott cikkek adatait és a hozzá kapcsolódó dokumentumot mentse el a Zotero hivatkozáskezelőbe, majd készítsen bibliográfiai listát a cikkekből!
  5. A Google Scholar segítségével keressen a választott témáról cikkeket, adja hozzá a Zotero-adataihoz, majd szerkessze újra a bibliográfiai jegyzékét!
 

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave