Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


Komplex információkezelés

Változik az információszerzés módja, változnak az olvasási, ismeretszerzési és kutatási szokások. A weben megjelenő hiperszöveg a nem-lineáris olvasásnak kedvez. A kisebb terjedelmű, de lényegbevágóan összetartozó, más-más tárhelyekről származó információegységek összekapcsolásával az olvasó a hálózatok virtuális világából tájékozódik és szerzi információit. A kulcsszavak mentén való asszociatív kalandozások a tanulás és a kutatás folyamatát is érintik (Kis, 2008, 25–28). A lehetőség ugyanakkor nem jelent egyben garanciát a minőségre is: a hatalmas információáradatban és információs túlterheltség közepette (Koltay, 2014) igazi kihívást jelent az információk hitelességének, megbízhatóságának megítélése, a meggyőződés arról, hogy milyen az adott dokumentum információs környezete, milyen kontextushoz tartozik, része-e egy nagyobb műnek, ki a szerzője, közreadója, mikor és hol készült a dokumentum, valósak-e a feltüntetett adatok, milyen forrásokat csatol, jogszerűen és etikusan használja-e fel azokat.

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave