Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


A könyv fogalma

Görögül biblion (βιβλίον – írólap, könyvtekercs) vagy biblos, byblos (βιβλος, βύβλος – papirosz), latinul liber/libri, németül Buch, angolul book, franciául livre, olaszul és spanyolul libro, lengyelül książka, arabul (كتاب/kitāb/). A könyvről alkotott mindennapi fogalmunk a megfogható, kézbevehető könyvekhez kapcsolódik, amely papírból, nyomtatással készül. A nyomtatott könyv fizikai jellemzői a XVI. századtól válnak szabványossá: borítófedél, a könyvtestben összefűzött lapok; az első lapokon a cím, a szerző neve és a kiadásra vonatkozó adatok szerepelnek. Általában hosszabb lélegzetű, illetve hosszabb terjedelmű művet foglal magában; foglalkozhat egyetlen témával, de különálló tanulmányokból is állhat, amelyeknek rendszerint van valamilyen közös kiindulópontja vagy tematikai magja; a főszövegen kívül előszót/bevezetőt, tartalomjegyzéket és más kiegészítő részeket is tartalmaz.

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave