Dudás Anikó

Információs műveltség felsőfokon

Könyvtárinformatika – szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban


Bibliográfiai adatok a dolgozatban

A tudományos írásművek rendje szerint fel kell tüntetni a felhasznált forrásokat, meg kell adni az irodalomjegyzéket. Az irodalomjegyzék formai követelményei szakterületenként, tárgyanként, a dolgozat céljától függően más és más lehet. A főbb hivatkozási stílusokat a későbbiekben részletesebben ismertetjük (lásd a 10. fejezetet). Ebben a szakaszban csupán arra hívjuk fel a figyelmet, hogy míg a könyvtári katalógusok vagy a könyvtárak által készített szakbibliográfiák adatai részletezők, addig a dolgozat végi irodalomjegyzék csak a legszükségesebb adatokat közli. A katalógusokban alapértelmezetten rendszerint a címkés formátumot látjuk, dolgozatban a sorfolytonos leírás a követelmény. Dolgozatíráshoz használható, a könyvtári és dokumentációs rendszerekhez hozzákapcsolt bibliográfiakezelő segédprogramok már léteznek (RefWorks – előfizetéshez kötött, Zotero – szabad, Mendeley – részben szabad), azonban még kevésbé terjedtek el a társadalomtudományok és bölcsészetek körében, s nem is alkalmazhatók teljes körűen (kézi átalakítások nélkül) a magyar nyelvű dolgozatok jegyzetelési szokásainak megfelelően.

Információs műveltség felsőfokon

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 242 1

E munka előzménye Könyvtárinformatika címmel jelent meg 2011-ben. A tartalomszolgáltatások az online technológiai feljesztésekkel lépést tartva rendkívüli iramban változnak, a frissítések követése, az újdonságok alkalmazása megkerülhetetlen. A hangsúlyeltolódásokat és a tartalmi megújítás mértékét a főcím változása is jelzi (Információs műveltség felsőfokon).

Az összeállítás elsődleges célja a korszerű könyvtári rendszer és a kapcsolódó szolgáltatások ismertetése, a szakirodalmi információforrások és felhasználásuk áttekintése. Ezen túlmenően olyan kézikönyv szerepét is be szeretné tölteni, amely kiegészítője lehet a kutatásmódszertani bevezetőknek, segítséget nyújthat az önálló tanuláshoz, a szakirodalmi és egyéb információforrások megismeréséhez, a kutatómunka megkezdéséhez és az újfajta digitális műveltséget igénylő más foglalkozásokhoz is. Vezérfonalként, a tartalomszolgáltatások új trendjeinek áttekintéseként, a bölcsészet- és társadalomtudományi területeken tevékenykedő valamennyi elhivatott szakembernek is ajánlható. Kézikönyvként mindazok számára hasznos lehet, akik tágítani szeretnék a szakterületi forrásokról szerzett tudásukat, be szeretnének pillantani a korszerű szakirodalmi adatbázisok világába, és ezeket az eszközöket kreatívan szeretnék hasznosítani a saját munkájuk során.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudas-informacios-muveltseg-felsofokon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave