Bartha Csilla (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXVIII.

A többnyelvűség dimenziói: Terek, kontextusok, kutatási távlatok


Összegzés

A mirandai identitás erőssége, a hozzá fűződő pozitív attitűdök és az erős elkötelezettség sem jelentenek garanciát nyelv fennmaradására. Sőt, jelen esetben a közösségi identitás hangsúlyosabbá válása inkább a mirandai kultúra folklorizálódását is jelezheti. A csoport azonosságtudatának formálódásában nagy szerepük van a nyelvet és kultúrát ápoló társaságoknak. Sokszor ezek igyekeznek növelni a csoportkohéziót, és tulajdonképpen ezek konstruálják meg a „mirandaiság” mai ismérveit, az írásbeliség által pedig bevonják a közösségbe a csoport „magjától” távol élőket is. A lokálpatriotizmus, amely még a nyelvterülettől távol élőket is érinti, a „mirandaiság” folyamatos konstruálását is jelenti. Az etnolingvisztikai hovatartozás szubjektív kulturális konstrukció, amely csak úgy és akkor létezik, ha az emberek együttese felhasználja arra, hogy közösséget szervezzen (Fishman 1989, 5). Ehhez szükség van olyan kategóriákra, amelyeket a csoport kinevezhet a tudatosság alapjának: ez pedig sokszor a nyelv. Azonban a mirandai esetében a nyelv sokszor tárgya, témája, és nem eszköze az interakcióknak. Két nyelvtanár is erre figyelmeztet: „bár a mirandai nyelvet egyre jobban népszerűsítjük az utóbbi években, ez nem jelenti azt, hogy többen beszélnék, mint harminc évvel ezelőtt” (Martins‒Martins 2010, 5).

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXVIII.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 935 1


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az elmúlt időszak változásai az európai ember számára (is) gyökeresen átformálták azt a viszonyrendszert, azokat a globálistól a lokálisig terjedő, ám egymástól nem függetleníthető értelmezési kereteket, melyekben a szereplők a tér, idő, a helyhez kötöttség, a mozgás, határ, identitás, tudás, tanulás, kultúra, nemzet, állam, kommunikáció, valóság, nexus, medialitás, ágencia, különösen pedig a nyelv, nyelvi gyakorlat fogalmait értelmezik. Mindazonáltal rendkívül összetett, változó és ellentmondásos mindaz, amit a nyelvi források, az ezekhez való hozzáférés és a globalizáció összefüggéseiről, a folyamat hatásairól mondhatunk.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok jelen kötetének elsődleges célja a mindennapjainkat egyre inkább körülvevő, kiterjedt és sokarcú, a tudományban hosszú ideig mégis periférikusan kezelt jelenségkör, a két- és többnyelvűség értelmezéseinek, főbb diskurzusainak és eddig kevesebb figyelmet kapott kutatási irányainak felvillantása. E komplex viszonyrendszerben jó néhány magától értetődőnek, (nyelv)ideológiai irányultságoktól mentesnek vélt fogalom, kérdéskör kritikai újragondolásával a nyelvhasználók, a változatosság, a hozzáférés és a tevékenység egységét, ennek szociokulturális, történeti és ideológiai beágyazottságát állítjuk középpontba, reflektálva a kérdéskör multidiszciplináris jellegére, a kutatás, a kutató és kutatottak, a tudás és tanulás gyökeresen átalakuló szerepére, valamint a mindebből adódó tudományos és gyakorlati kihívásokra.

A kötet öt fejezetbe rendezve tárgyalja e szerteágazó tudományterület néhány alapvető megközelítését, tematikai, diszciplináris és módszertani komplexitását. A tanulmányok többsége az új módszertani irányok és nézőpontok beemeléséből, a hagyományos diszciplináris határok lebontásából létrejövő új értelmezési lehetőségeket is szemlélteti. Az itt megjelenő kutatások a magyarországi (pl. siket vagy cigány) nyelvhasználói közösségek és a határon túli magyarok (ausztráliai magyar diaszpóra, erdélyi, moldvai, kárpátaljai magyar közösségek stb.) nyelvhasználatát, változatos nyelvi elrendezéseit, (több)nyelvűségét a sajátságok kiemelése mellett más nyelvhasználói csoportokkal és egymással is azonos leírási keretben, - a sorozat történetében újdonságnak számító QR kódok segítségével immár magyar és nemzetközi jelnyelven is hozzáférhetővé téve - szemlélik, a kutatás újabb tereit, terepeit és perspektíváit nyitva meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-bartha-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxviii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave