Pléh Csaba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

A kognitív szempont a nyelv pszichológiájában


Az újszülöttek nyelvpercepciós képességei: az egyes nyelvi szintek és egységek feldolgozása

Az újszülötteknek nemcsak a beszéd felismerésére és a nyelvek megkülönböztetésére vannak igen kifinomult képességeik, hanem a nyelv kisebb egységeinek, így a mondatoknak, szavaknak és a fonémáknak az észlelésére is (Gervain–Mehler 2010). Születéskor képesek a világ nyelveinek majdnem összes hangját megkülönböztetni egymástól, s akárcsak a felnőttek, az újszülöttek és a csecsemők is jobbak két eltérő fonéma megkülönböztetésében, mint egy adott fonéma két különböző változatának elkülönítésében, még akkor is, ha a hangpárok között mindkét esetben ugyanakkora a fizikai-akusztikus különbség (Dehaene-Lambertz– Dehaene 1994; Eimas et al. 1971; Werker–Lalonde 1988). Emellett felismerik a szóhatárokat jelző akusztikus jegyeket, így meg tudnak különböztetni egymástól két, a fonémák szintjén azonos hangsort (pl. mati), ha az egyik egy szó belsejéből (pl. mathématicien ’matematikus’ franciául), a másik két szó határáról (panorama typique ’jellegzetes látkép’ franciául) van kivágva. Ez nagyban hozzásegítheti az újszülötteket ahhoz, hogy a folyamatos hangzó beszédet kisebb egységekre, szavakra tudják tagolni. Hasonlóan fontos képesség a szóhangsúly percepciója – ez is a beszéd tagolásában, szegmentálásában játszhat nagy szerepet már a kezdetekkor. Az újszülöttek erre is képesek (Sansavini et al. 1997): meg tudnak különböztetni egymástól olyan szólistákat, amelyekben a szavak a hangsúly helyében különböznek, függetlenül a szavak szótagszámától és fonémaösszetételétől. (A magyarban a szóhangsúly mindig állandó helyen, a szó első szótagján van, így a magyarban nincs ilyen különbség a szavak között. De a fenti kísérletben használt olasz nyelvben a hangsúly helye szavanként változik, és olykor még jelentésmegkülönböztető szerepe is lehet: pl. pa ’apa, apu’ vs. papa ’pápa’). Az újszülöttek a szavak hangalakját arra is fel tudják használni, hogy elkülönítsék egymástól a tartalmas szavakat (főnevek, igék, melléknevek stb.), amelyek fonológiailag testesek, és a funkciószavakat (névelők, névutók, névmások, igekötők stb.), amelyek fonológiailag minimálisak (Shi et al. 1999) – ez azt teszi lehetővé számukra, hogy a későbbiekben a hallott nyelvi ingereket a nyelvtan szempontjából releváns egységekre tudják bontani, és a mondatok szerkezetét fel tudják fedezni.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok a modern magyar nyelvészet egyik legfontosabb fóruma. Tematikus kötetei egyszerre mutatnak be eredeti elemzéseket és összefoglaló, illetve elméleti tanulmányokat, melyek évtizedes távlatban befolyásolják a hazai nyelvészeti érdeklődést és az egyetemi oktatást.

Ez a legújabb kötet nem általános kognitív nyelvészet szeretne lenni. Azt mutatja be, hogy a nyelv elsajátítására, mentális leképezésére és használatára vonatkozó elképzelésekben, átfogó elméletekben, interdiszciplináris értelmezésekben és kísérletekben hogyan jelenik meg a nyelvi rendszer és az emberi megismerő rendszer kapcsolata. A tanulmányok hangsúlya elsősorban pszicholingvisztikai. Új elem, hogy fordításokkal megjelenítjük néhány Magyarországon, illetve Magyarországon is dolgozó kolléga munkáit.

A kötet a kognitív nyelvszemlélet számos alapvető kérdésére kitér. Bemutatja, hogyan kérdőjelezi meg ez a felfogás a nyelv és a nyelvészet önállóságát, amikor a nyelvet mint az emberi megismerés (kogníció) általános rendszereinek egyikét képzeli el, amelynek szabályszerűségeit az általános kognitív rendszer szabályszerűségei magyarázzák. Bemutatja, hogyan jelennek meg az elsajátításban, a tanulásban és a használatban is a „pusztán nyelvinél” általánosabb mechanizmusok.

A tanulmányok feltárják a kognitív szempont jelenlétét a nyelvi rendszer kreativitásának, összetevőinek, emlékezeti és észlelési illesztéseinek keretében. Több dolgozat elemzi a kognitív meghatározókat a nyelv keletkezésében, illetve a gyermeknyelvben.

A kognitív szempont megjelenik az agysérülésekhez kapcsolódó, afáziás jellegű és az egyéb, pl. az autizmus spektrummal érintkező nyelvi nehézségek értelmezésében is. A kultúra és a nyelvhasználat (a pragmatika) illesztésének gazdag választékát is bemutatja a kötet, a metaforák alternatív elméleteitől kezdve a gondolatterjedés és a nyelvi változás kognitív összetevőiig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-kenesei-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave