Pléh Csaba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

A kognitív szempont a nyelv pszichológiájában


Az átvitelnek nincs tehetetlensége

A sikertelenség problémáját azért is nehezebb vizsgálni, mert a szakirodalom ezt elhallgatja. Úgy kezelik, hogy a kulturális átvitel tehetetlen. Egy gyakorlatot egyszer átvisznek, s akkor hajlamos lesz arra, hogy újra átvigye magát. Megfelelő körülmények között ez a természetes átviteli lendület spontán állandó hagyományokra vezethet. „A kultúra megjelenése a személyközi kommunikáció természetes és elkerülhetetlen következménye” (Conway–Schaller 2003). „Az utánzás fontos társas tanulási mód, amely spontán módon stabil kultúrákhoz vezethet” (Marino 2007, idézi Claidière–Sperber 2010). Tarde egész doktrínája az utánzás tehetetlenségén alapszik, azon, hogy az utánzás mindig önmagát ismétli. „Ha egy agyban valahol egy új gondolat, egy új ízlés valamilyen módon meggyökerezett, számos párhuzamos és egymással kommunikációs kapcsolatba került agyban többé-kevésbé gyorsan elterjed ez az újítás. [. . .] Vagyis: egy gondolat vagy egy szükséglet, ha létrejött, azonnal, magától terjedni kezd” (Tarde 1895/1993, 125).

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok a modern magyar nyelvészet egyik legfontosabb fóruma. Tematikus kötetei egyszerre mutatnak be eredeti elemzéseket és összefoglaló, illetve elméleti tanulmányokat, melyek évtizedes távlatban befolyásolják a hazai nyelvészeti érdeklődést és az egyetemi oktatást.

Ez a legújabb kötet nem általános kognitív nyelvészet szeretne lenni. Azt mutatja be, hogy a nyelv elsajátítására, mentális leképezésére és használatára vonatkozó elképzelésekben, átfogó elméletekben, interdiszciplináris értelmezésekben és kísérletekben hogyan jelenik meg a nyelvi rendszer és az emberi megismerő rendszer kapcsolata. A tanulmányok hangsúlya elsősorban pszicholingvisztikai. Új elem, hogy fordításokkal megjelenítjük néhány Magyarországon, illetve Magyarországon is dolgozó kolléga munkáit.

A kötet a kognitív nyelvszemlélet számos alapvető kérdésére kitér. Bemutatja, hogyan kérdőjelezi meg ez a felfogás a nyelv és a nyelvészet önállóságát, amikor a nyelvet mint az emberi megismerés (kogníció) általános rendszereinek egyikét képzeli el, amelynek szabályszerűségeit az általános kognitív rendszer szabályszerűségei magyarázzák. Bemutatja, hogyan jelennek meg az elsajátításban, a tanulásban és a használatban is a „pusztán nyelvinél” általánosabb mechanizmusok.

A tanulmányok feltárják a kognitív szempont jelenlétét a nyelvi rendszer kreativitásának, összetevőinek, emlékezeti és észlelési illesztéseinek keretében. Több dolgozat elemzi a kognitív meghatározókat a nyelv keletkezésében, illetve a gyermeknyelvben.

A kognitív szempont megjelenik az agysérülésekhez kapcsolódó, afáziás jellegű és az egyéb, pl. az autizmus spektrummal érintkező nyelvi nehézségek értelmezésében is. A kultúra és a nyelvhasználat (a pragmatika) illesztésének gazdag választékát is bemutatja a kötet, a metaforák alternatív elméleteitől kezdve a gondolatterjedés és a nyelvi változás kognitív összetevőiig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-kenesei-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave