Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


A megtámadható aktusok köre az állami támogatásokra vonatkozó bizottsági közigazgatási eljárásokban

Az EuB hatáskörei alapján számos funkciót ellát. Az EuB normatív aktusok vizsgálata esetén – a magyar jog fogalmai szerint – „egyfajta alkotmánybíráskodási szerepet” tölt be, míg „közigazgatási bíróságként” ítélkezik – aktus-felülvizsgálati hatáskörében – az uniós adminisztráció által hozott egyedi aktusok felülvizsgálata során.1130 Az állami támogatások jogában is az egyik elsődleges kérdés azon aktusok körének lehatárolása, amelyek uniós „közigazgatási bírósági” felülvizsgálat tárgyai lehetnek. A „megtámadható aktus”, illetve, mivel a Bizottság közigazgatási eljárást folytat le, mondhatni, a „megtámadható közigazgatási aktus” elfogadott értelmezése tanulságos a magyar közigazgatási bírói dogmatikai felfogás miatt is, egyrészt a közigazgatási döntések – elfogadott – tartalom szerinti felülvizsgálatának alapelve (1/2009. Közigazgatási jogegységi határozat), másrészt a „közigazgatási határozat” fogalmának meghatározása miatt.

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave