Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


Versenyfelügyelet

Lényeges, hogy a GVH mint EU-tagállami versenyhatóság nemcsak a magyar, hanem az EU-s versenyjogot (EUMSz 101. és 102. cikk) is alkalmazza Magyarországon, amennyiben a versenykorlátozó megállapodás vagy erőfölénnyel való visszaélés tekintetében a tagállamok közötti kereskedelem érintettsége megállapítható. Az EUMSz hivatkozott versenyszabályainak alkalmazásán túl a GVH az alábbi hatáskörökkel rendelkezik: üzletfelek nem reklámban megvalósuló megtévesztésének utólagos vizsgálata, versenykorlátozó megállapodások utólagos vizsgálata, erőfölénnyel való visszaélés utólagos vizsgálata, kartellek felderítése (eszközei: rajtaütés, engedékenység, informátori díj), engedélyköteles vállalkozások közötti összefonódások előzetes engedélyezése, engedély nélküli összefonódások utólagos értékelése,67 a jelentős piaci erővel rendelkező kereskedő beszállítóval szembeni nem élelmiszert érintő visszaélése, 68 a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal szembeni fellépés,69 az üzletfeleket megtévesztő reklámmal és a jogellenes összehasonlító reklámmal kapcsolatos fellépés.70

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave