Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Arisztoklész (Euszebiosz, Felkészítés az evangéliumra 14.18.1–5; Caizzi 53)20

(1) Mindenekelőtt saját magunk megismerőképességét szükséges megvizsgálni. Mert ha a természet úgy rendelte, hogy semmilyen tudással se rendelkezzünk, egyáltalán nem kell más dolgokat tovább vizsgálnunk. Ezt az álláspontot a régiek közül is megfogalmazták néhányan, akikkel Arisztotelész szállt vitába. (2) Az éliszi Pürrhón is ennek az álláspontnak volt a kiemelkedő képviselője. Ő maga semmit sem vetett papírra és hagyott ránk, azonban Timón, tanítványa elmondja, hogy a boldogságra törekvő embernek három dolgot kell szem előtt tartania: először, hogy milyenek a dolgok természetük szerint, másodszor, hogy milyen módon kell hozzájuk viszonyulnunk, s végezetül, hogy mit eredményez, ha így viszonyulunk hozzájuk. (3) Timón szerint Pürrhón azt állította, hogy a dolgok egyformán különbség nélküliek, kiszámíthatatlanok, megítélhetetlenek. (4) Ezért sem érzékeléseink, sem véleményeink nem közölnek sem igazat, sem hamisat. Így aztán nem is szabad hitelt adnunk nekik, hanem vélekedéstől mentesen, elfogulatlanul, és rendíthetetlenül kell élnünk, s minden egyes dolog kapcsán azt kell mondanunk, hogy nem inkább igaz az, hogy „van”,21 mint az, hogy „nincs”, vagy mint az, hogy „van is meg nincs is”, vagy mint az, hogy „se nincs, se nem nincs”.22 (5) Ha valaki így viszonyul a dolgokhoz, az Timón szerint először szótlanságot,23 majd zavartalan lelkiállapotot eredményez, Ainészidémosz24 szerint pedig gyönyört. (6) Az általuk megfogalmazottaknak nagyjából ezek a leglényegesebb elemei.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave