Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A pürrhónizmus alapvonalai 1.135–1402018

(1) A nyolcadik mód a viszonylagosságból indul ki. Ennek alapján azt a következtetést vonjuk le, hogy mivel minden valaminek a viszonyában létezik, ezért abban a kérdésben, hogy feltétel nélkül és mintegy természete szerint micsoda, ítéletünket felfüggesztjük. (2) Azt persze tudnunk kell, hogy miként a többi esetben, úgy ebben az esetben is a „van” („létezik”) igét a „látszik” helyett használjuk,2019 s valójában azt mondjuk, hogy „minden valamihez viszonyítva látszik”. (3) Ez két dolgot jelenthet: először az ítélőnek a nézőpontjára utal (ugyanis a külső tárgyak, melyek ítéletalkotás tárgyát képezik, az ítélő viszonyában2020 jelennek meg), másodszor pedig az adott dolognak a vele összefüggésben látható dolgokkal való viszonyára, ahogyan például a „bal” a „jobb” viszonyában az, ami. (4) Az előzőekben is érveltünk már amellett, hogy minden viszonylagos: egyrészt aszerint, hogy mi ítéli meg a dolgokat, ti. az egyes dolgok egy adott élőlénynek, egy adott embernek, egy adott érzékszervnek a viszonyában, valamint annak ilyen és ilyen körülményeihez viszonyítva látszanak, másrészt aszerint, hogy mivel együttesen szemléljük őket, ti. az egyes dolgok ennek vagy annak a keveréknek, ennek vagy annak az elhelyezkedésnek,2021 ilyen vagy olyan összetételnek, ilyen vagy olyan mennyiségnek és helyzetnek a viszonyában látszanak. (5) De egy további, önálló érv segítségével is levonhatjuk azt a következtetést, hogy minden viszonylagos, a következőképpen. A valamilyen különbség által jellemzett dolgok2022 vajon különböznek-e a viszonylagosoktól, vagy sem? Ha nem különböznek, akkor maguk is viszonylagosak. Ha különböznek, akkor – minthogy minden, ami különbözik, valamitől különbözik, ugyanis ahhoz viszonyítjuk, amitől különbözik – a különbség jellemezte dolgok is viszonylagosak lesznek. (6) Továbbá a tantételek hirdetői szerint a létezőket egyrészt a legfelső nemek, másrészt a legszűkebb fajták, harmadrészt olyan dolgok alkotják, amelyek egyszerre nemek és fajták: ezek pedig mind viszonylagosak, tehát minden viszonylagos. … (7) Továbbá az is, aki azt állítja, hogy nem minden viszonylagos, csak megerősíti, hogy minden viszonylagos: merthogy azoknak az érveknek a segítségével, amelyeket ellenünk felhoz, éppen arra mutat rá, hogy az az állítás, hogy „minden viszonylagos”, a mi viszonylatunkban, nem pedig egyetemlegesen lett megfogalmazva. (8) Következésképpen, minthogy ezen a módon megállapítottuk, hogy minden viszonylagos, nyilvánvaló az is, hogy nem leszünk képesek megállapítani, hogy milyenek a dolgok saját természetük szerint és vegytisztán, csak azt, hogy milyennek tűnnek viszonyaikban. Ebből pedig az következik, hogy a dolgok valódi természetét illetően ítéletünket fel kell függesztenünk.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave