A gyermekek vezetését, nevelését jelentő pedagógia szó legrégibb nyelvi alkalmazása a klasszikus görög világ korszakába, a Kr. e. 5–4. századra tehető. “A pedagógus, akkori kiejtés szerint paidagógosz, egykor a szó legszűkebb jelentésének megfelelő gyermekvezető rabszolga volt” - írja Gloviczki Zoltán Bevezetés a pedagógiába című művének bevezetőjében. Az egykori paidagógosz nem volt azonos a tanítóval: a család gyermekeit csupán kísérte az iskolába, és a fizikai őrizet mellett segítette őket tanulmányaikban.
Hogyan változott a pedagógia és pedagógus szavak utóélete az ókortól?
Pedagógia: nem csak szakirodalom
Pedagógus és pedagógia kifejezéseink mai jelentésükben meglepően modernnek tekinthetők, hiszen a beszélt köznyelvben és a szaknyelvben csak az 1960-as évektől, a jogi szabályozás szóhasználatában pedig az 1980-as évektől nevezzük így az oktató-nevelő munkát hivatásszerűen űzőket, illetve tevékenységüket.
A pedagógiával való foglalkozás a magyar nyelvben sem csupán a hivatásszerűen végzett nevelést-oktatást jelenti, hanem a nevelés-oktatás egyfajta elméleti megközelítését, vizsgálatát is.
A MeRSZ online okoskönyvtárában bármikor beleolvashatsz az ott található pedagógiai könyvekbe, amelyek körét folyamatosan bővítjük. A köteteket nem csak a felsőoktatásban tanulók forgathatják haszonnal, hanem az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktorandusz hallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek is.
A könyvtár kínálatába olyan új témák is felkerültek, mint az online oktatás, a digitalizáció aktuális trendjei és lehetőségei.
A MeRSZ használatával hatékonnyá válik a szöveg feldolgozása is: egyéni jegyzeteket lehet vele például létrehozni és azokat másokkal megosztani, könyvjelzőket, bejegyzéseket szúrhatsz be a művek szövegébe, kedvenc könyveidet megjelölheted, és egyetlen kattintással el is érheted.
Könyvek
Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó
Online megjelenés éve: 2024
ISBN: 978 963 454 961 1
Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó
Online megjelenés éve: 2024
ISBN: 978 963 615 170 6