Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A tudósok ellen 11.8–11 (SVF 2.224)570

(1) A meghatározás ugyanis a szakkönyvek szerzői571 szerint az általánosított kijelentéstől csak mondattanilag különbözik, jelentésében viszont azonos. Ez ésszerű is. Mert aki kijelenti, „az ember értelmes halandó élőlény”, jelentését tekintve ugyanazt állítja, mint aki ezt mondja: „ha572 valami ember, akkor az értelmes halandó élőlény”, csak a kifejezésmód különböző. (2) Hogy ez így van, kiviláglik abból, hogy nemcsak az általánosított kijelentés foglal magában minden részleges esetet, hanem a meghatározás is a megadott dolognak minden, a fajta alá tartozó példányára kiterjed, például az ember meghatározás kiterjed minden, a fajtába tartozó emberre, a lóé pedig minden lóra. És ha egyetlen hamis példát alájuk rendelünk, mind az általánosított kijelentés, mind a meghatározás hiábavalóvá válik. (3) De amint ezekről azt mondják, hogy a kifejezésmódot tekintve eltérnek, jelentésükben viszont azonosak, úgy szerintük jelentését tekintve a teljes felosztás is egyetemes, de mondattanilag különbözik az általánosított kijelentéstől. … Ha azt mondjuk, „a létező dolgok közül egyesek jók, mások rosszak, megint mások köztesek”, Khrüszipposz szerint ez jelentését tekintve efféle általánosított kijelentés: „ha némely dolgok573 létezők, akkor azok vagy jók, vagy rosszak, vagy közömbösek”. Az ilyen általánosított kijelentés azonban hamis, ha valamely hamis példát rendelünk alá.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave