Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, A jóslásról 1.117–118 (SVF 2.1210)1024

Ha ezt elfogadjuk [ti. az isteni gondviselést] – én legalábbis nem látom be, miként lehetne megcáfolni –, szükségképpen úgy áll a dolog, hogy az istenek valóban előre jelzik az embereknek a jövőt. Ám azt még közelebbről meg kell határoznunk, miként teszik ezt. A sztoikus tanítással ugyanis nem egyeztethető össze, hogy az istenek külön-külön foglalkozzanak a máj egyedi hasadékaival vagy a madarak énekével – hiszen ez nem volna illendő, nem méltó az istenekhez, és nem is igen volna kivitelezhető; hanem nézetük szerint a világ kezdettől fogva úgy van kialakítva, hogy bizonyos dolgokat bizonyos típusú jelek előzzenek meg: egyes dolgokat a belsőségekben megnyilvánulók, másokat a madarakban, a villámlásban, a csodajelekben, a csillagokban, az alvók látomásaiban vagy a megszállottak szavaiban feltűnő jelek. Aki ezeket a jeleket a megfelelő módon észleli, ritkán csalatkozik. A helytelen következtetések és a helytelen értelmezések nem a dolgok hibájából lesznek hamisak, hanem az értelmezők járatlansága folytán.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave