Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Hieroklész 1.5–33, 4.38–531294

(1) Ha a mag a megfelelő időben hullik a méhbe, és a befogadó jó egészségben fogja fel, akkor nem marad nyugalomban, mint addig, hanem mozgásba jön és megkezdi saját tevékenységeit. A terhes nő testéből anyagot vonz magához, és megformálja a magzatot bizonyos áthághatatlan1295 rendezési minták szerint, mígnem eléri célját, és a megszületésre alkalmassá alakítja művét. (2) Azonban ezen idő alatt végig – a fogantatástól a születésig tartó időre gondolok – megmarad természeti alkatnak,1296 azaz leheletnek, mely magból változott át, és módszeresen végzi mozgását elejétől a végéig.1297 Ezen idő első szakaszában a természeti alkat sűrűbb fajtájú lehelet, és nagyban különbözik a lélektől; ezt követően viszont, és amikor közel jut a megszületéshez, finomabbá válik12981299 Ezért aztán, amikor kívülre kerül, megfelelő lesz a környezet számára, úgyhogy mintegy általa megedzve lélekké… változik.1300 (3) Mert ahogyan a kövekben lévő lehelet rögtön szikrát vet az ütéstől, minthogy készen áll erre a változásra, ugyanezen a módon az éretté vált magzat természete sem késlekedik lélekké változni, mikor a környezettel találkozik. Ily módon minden, ami világra jött a méhből, rögtön állati élőlény… (4) A továbbiakban meg kell gondolnunk azt, hogy minden állati élőlényt két dolog különböztet meg attól, ami nem ilyen, az érzékelés és a késztetés… (5) Mármost mivel az állati élőlény két dologból tevődik össze, testből és lélekből,1301 és e kettő érinthető, benyomást1302 lehet rájuk gyakorolni, és persze alá vannak vetve az ellenállásnak, továbbá teljes egészükben vegyüléket alkotnak, és egyikük érzékelőképesség,1303 mely maga az általunk jelzett módon mozgást végez, világos, hogy az állati élőlény szüntelenül észleli1304 önmagát. (6) A lélek ugyanis kifeszülve1305 és elernyedve a test minden részére benyomást gyakorol, mert hiszen mindegyikkel vegyüléket alkot, és miközben benyomást gyakorol rájuk, cserébe benyomást is szenved tőlük. (7) Mert a test ellenállással bír, amint a lélek is; és az eredmény, amit létrehoznak, az egymásra gyakorolt együttes benyomás és egymásnak való ellenállás állapota. (8) És a legkülső részektől befelé hajolva elhatol… az irányító részhez,1306 s ily módon tudatára ébred a test és a lélek valamennyi részének. (9) Ez pedig egyenértékű azzal, hogy az állati élőlény észleli önmagát.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave