Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A tudósok ellen 9.104, 108–1101365

(1) Zénón azt is mondja: „Az értelmes1366 magasabb rendű a nem értelmesnél; a kozmosznál azonban semmi nem magasabb rendű; tehát a világ értelmes. És hasonló a helyzet azzal, hogy »eszes«1367 és hogy »része van a lélekben«. Mert az eszes magasabb rendű a nem eszesnél, a lelkes pedig a lélek nélkülinél. De semmi nem magasabb rendű a világnál. Tehát a világ eszes és lélekkel bír.” …1368 (2) Alexinosz viszont a következőképpen parodizálta Zénónt. „A költői képességgel bíró magasabb rendű a költői képességet nélkülözőnél, a nyelvtanhoz értő a nyelvtanban járatlannál, és a hozzáértő a laikusnál a többi mesterségben. De semmi nem magasabb rendű a világnál. Tehát a világ költői képességgel bír és ért a nyelvtanhoz.” (3) A sztoikusok azt válaszolják e paródiára, hogy Zénón premisszája a megszorítás nélkül magasabb rendűre utal – ez az értelmes a nem értelmeshez képest, a lelkes a lélek nélkülihez képest, az eszes a nem eszeshez képest –, míg Alexinosz nem: mert a költői képességgel bíró magasabbrendűsége az ennek híján levőhöz képest vagy a nyelvtanhoz értőé az ebben járatlanhoz képest nem megszorítás nélküli értelemben értendő. Ezért az érvekben nagy különbséget találunk. Vegyük például Arkhilokhoszt, aki költői képességgel bír, de nem magasabb rendű az ezen képességet nélkülöző Szókratésznél, vagy Arisztarkhoszt, aki ért a nyelvtanhoz, de nem magasabb rendű az ebben járatlan Platónnál.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave