Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Aphrodisziaszi Alexandrosz, A végzetről 207,5–21 (SVF 2.1003)1698

(1) Azt mondják ugyanis: „Mert nem áll, hogy bár a végzet ilyen, sors nem létezik; az sem, hogy bár a sors létezik, nincs osztályrész; vagy hogy bár osztályrész létezik, nincs megtorlás; vagy hogy bár megtorlás létezik, nincs törvény; vagy hogy létezik törvény, de nem létezik a helyes értelem, amely előírja, hogy mit kell megtennünk, és megtiltja, amit nem szabad. (2) Ám ez a vétkeket tiltja, és a helyes cselekedeteket írja elő nekünk. Tehát nem áll, hogy bár a végzet ilyen, vétkek és helyes cselekedetek nem léteznek. (3) Ám ha a vétkek és a helyes cselekedetek is léteznek, létezik az erény és a hitványság is, és ha ezek léteznek, akkor létezik az erkölcsileg helyes és helytelen. Ám az előbbi dicséretre, az utóbbi feddésre méltó. Tehát nem áll, hogy a végzet ilyen, de nem létezik dicséretre és feddésre méltó. (4) A dicséretre méltó dolgok azonban megbecsülést, a feddésre méltók pedig büntetést érdemelnek. Tehát nem áll, hogy bár a végzet ilyen, nem létezik megbecsülés és büntetés. (5) Ám a megbecsülés: tisztességben részesítés, a büntetés pedig kiigazítás. Tehát nem áll, hogy bár a végzet ilyen, nem létezik tisztességben részesítés és kiigazítás. (6) Ha tehát mindez így van, akkor mindezek, amiket felsoroltunk, megmaradnak, még ha minden a végzet szerint történik is: makulátlan cselekedetek és vétkek, megbecsülés és büntetés, tisztességben részesítés, dicséret és feddés.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave