Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Plutarkhosz, A közös elgondolásokról 1070F–1071E1734

(1) Ellenkezik közös elgondolásunkkal, hogy az életnek két célja vagy célpontja1735 legyen, s ne vonatkozzék egyetlen dologra minden, amit teszünk. (2) De még inkább ellenkezik közös elgondolásunkkal, hogy más dolog a cél, és más az, amire minden egyes tettünk vonatkozik. (3) A sztoikusoknak azonban e két lehetőség valamelyikéhez kell ragaszkodniuk. (4) Mert ha az elsődleges természet szerint a dolgok1736 maguk nem jók, hanem a jó ezek kiválogatásában és elfogadásában áll, valamint abban, hogy minden tőlünk telhetőt megteszünk megszerzésük érdekében, akkor minden tettünk erre vonatkozik, tudniillik az elsődleges természet szerinti dolgok megszerzésére. (5) Ám ha azt hiszik, hogy az emberek anélkül is birtokában lehetnek a célnak, hogy ezen dolgok megszerzésére törekednének vagy erre vágynának, akkor e dolgok kiválogatásának egy másik célra kell vonatkoznia, nem pedig a megszerzésükre. (6) Mert a cél az, hogy ezeket bölcs belátással válogassuk ki és fogadjuk el; ám maguk a természet szerinti dolgok, és azoknak a megszerzése nem cél, hanem mintegy alapul szolgáló anyag, mely a kiválasztás alapjául szolgáló értékkel bír1737 … (7) Ha valaki azt mondaná, hogy az íjász nem a célpont eltalálása érdekében tesz meg minden tőle telhetőt, hanem azért, hogy minden tőle telhetőt megtegyen, úgy vélnénk, hogy rejtvényekben beszél, és csodás, rendkívüli dolgokat mond.1738 (8) Ugyanez áll azokra az agyalágyultakra, akik azt bizonygatják, hogy a természet szerinti dolgokra való törekvés célja nem a természet szerinti dolgok megszerzése, hanem azok elfogadása és kiválogatása, s hogy amikor az emberek az egészségre vágyakoznak és törekszenek, nem az a céljuk, hogy egészségesek legyenek, hanem ellenkezőleg: azt, hogy egészségesek, kell a vágyakozásra és törekvésre vonatkoztatnunk… (9) Mert ugyan mi a különbség a következő két állítás között: egyrészt, hogy nem az orvosságok jöttek létre az egészség kedvéért, hanem az egészség az orvosságok kedvéért, másrészt, hogy az orvosságok kiválasztása, összeállítása és használata inkább választandó, mint az egészség, sőt, az egészség egyáltalán nem is választandó, hanem a cél az orvosságokkal kapcsolatos tevékenységben rejlik, és az egészségre irányuló vágyakozás a célja az egészség elnyerésének, nem pedig az egészség elnyerése a célja az egészségre irányuló vágyakozásnak? (10) „Márpedig, Zeuszra, a vágyakozáshoz tartozik, hogy helyes megfontolás alapján és bölcs belátással történik.”1739 (11) Ez így is van – fogjuk válaszolni – már ha a vágyakozás azon dolgok elnyerését és birtoklását, amelyre törekszik, a céljához tartozónak tekinti. Ha azonban nem, úgy a helyes megfontolás elvész a vágyakozásból, hiszen így mindent azért tesz, hogy elnyerjen valamit, aminek elnyerése nem komoly dolog, és nem is tesz boldoggá.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave