Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Galénosz, Hippokratész és Platón tanairól 5.6.22–26 (benne: Poszeidóniosz fr. 162)1801

(1) Mert az értelem nélküli lélekrész haszna és kára értelem nélküli működésekből származik, míg az értelmes lélekrészre a tudás és a tudatlanság van ilyen hatással. (2) Ezek tehát azok a hasznok, amelyek a szenvedélyek okainak ismeretéből származnak Poszeidóniosz szerint;1802 ezenfelül pedig, mint mondja, ez az ismeret „a szenvedélyből fakadó késztetéssel kapcsolatos nehézségekre is magyarázattal szolgál…” (3) „Mert azt hiszem, mindnyájan jól ismeritek azt a jelenséget, hogy amikor az embereket érvekkel győzik meg arról, hogy valami rossz van jelen vagy közeledik, sem nem félnek, sem fájdalmat nem éreznek, hanem csak akkor, ha ők maguk közvetlen benyomást nyernek ezekről a dolgokról. (4) Hogyan hozhatná mozgásba valaki az értelem nélkülit az értelem által, ha nem állít elé az érzéki benyomáshoz hasonló ábrázolást? Így egyesekben az elbeszélés is felébreszti a vágyakozást, és ha élénk színekkel ecsetelik előttük, hogy menekülniük kell a közeledő oroszlán elől, bár nem látják, mégis félelem fogja el őket.”

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave